Rice and peas zijn het broertje/zusje/nichtje/neefje van onze Surinaamse moksi alesi. Hoewel het gerecht rice and peas heet, zitten er geen erwten, maar kidneybonen in. Peas is in de Cariben de benaming voor allerhande bonen. Toch lijkt het niet op onze Surinaamse bruine bonen met rijst, maar meer op moksi alesi. Die wordt net als rice and peas gekookt in kokosmelk.
Voor rice and peas kan je kidneybonen uit blik gebruiken, maar lekkerder is het om ze te weken. Zo geven ze ook een mooie rode kleur af aan de rijst. Maar, als je toch trek hebt in lekker comfortfood en weinig tijd hebt, ga dan zeker voor een blik!
Ingrediënten Caribische rice and peas:
- 1 eetl. olijfolie
- 1 ui, gesnipperd
- 3 tenen knoflook, geperst
- het groen van drie lente-uien, in ringetjes
- 5 takjes tijm
- ½ theel. zwarte peper
- 8 pimentkorrels
- 150 gram gedroogde kidneybonen, minstens 8 uur geweekt en daarna afgegoten
- 400 ml kokosmelk (geen light)
- 1 madame-jeanette-peper, heel
- 1 theel. zout
- 300 gr basmatirijst, gewassen tot het water helder is
- 300 ml water
Zo ga je te werk:
1: Verwarm de olie op middelhoog vuur in een braadpan met dikke bodem (ik gebruikte een gietijzeren braadpan met een diameter van 22 cm) en voeg ui, knoflook, lente-ui, tijm, zwarte peper en piment toe. Bak ongeveer drie minuten aan en voeg dan bonen, kokosmelk en madame-jeanette-peper toe. Roer goed door en zet het vuur hoog.
2: Als alles eenmaal kookt, roer je ook het zout erdoor. Kook op een laag pitje met het deksel op de pan tot de bonen gaar zijn, ongeveer drie kwartier tot meer dan een uur. Controleer tussentijds of er nog genoeg vocht in de pan zit en voeg zo nodig in totaal nog 150-200 ml water toe. De bonen moeten in genoeg vocht koken, maar niet in te veel, omdat anders de rijst te nat wordt.
3: Als de bonen gaar zijn, roer je de rijst en het water erdoor. Breng aan de kook en bedek dan de pan met een stuk aluminiumfolie en daarop het deksel. Laat 25-30 minuten op laag vuur koken tot de rijst is gaar gestoomd. Kom niet in de verleiding om het deksel van de pan af te halen voor die tijd, want zo verdwijnt alle stoom.
4: Verwijder de takjes van de tijm, de pimentkorrels en heel voorzichtig de hele peper.
5: Serveer de rice and peas met plakjes bakbanaan.
Nyan switi!
Dit recept verscheen ook in de Volkskrant.
RECEPT: Caribische rice and peas (VEGAN)
Ingrediënten
- 1 eetlepel olijfolie
- 1 ui - gesnipperd
- 3 tenen knoflook - geperst
- het groen van drie lente-uien - in ringetjes
- 5 takjes tijm
- ½ theelepel zwarte peper
- 8 pimentkorrels
- 150 gram gedroogde kidneybonen - minstens 8 uur geweekt en daarna afgegoten
- 400 ml kokosmelk (geen light)
- 1 madame-jeanette-peper - heel
- 1 theelepel zout
- 300 gram basmatirijst - gewassen tot het water helder is
- 300 ml water
Ook nodig
Instructies
- Verwarm de olie op middelhoog vuur in een braadpan met dikke bodem en voeg ui, knoflook, lente-ui, tijm, zwarte peper en piment toe. Bak ongeveer drie minuten aan en voeg dan bonen, kokosmelk en madame-jeanette-peper toe. Roer goed door en zet het vuur hoog.
- Als alles eenmaal kookt, roer je ook het zout erdoor. Kook op een laag pitje met het deksel op de pan tot de bonen gaar zijn, ongeveer drie kwartier tot meer dan een uur. Controleer tussentijds of er nog genoeg vocht in de pan zit en voeg zo nodig in totaal nog 150-200 ml water toe. De bonen moeten in genoeg vocht koken, maar niet in te veel, omdat anders de rijst te nat wordt.
- Als de bonen gaar zijn, roer je de rijst en het water erdoor. Breng aan de kook en bedek dan de pan met een stuk aluminiumfolie en daarop het deksel. Laat 25-30 minuten op laag vuur koken tot de rijst is gaar gestoomd. Kom niet in de verleiding om het deksel van de pan af te halen voor die tijd, want zo verdwijnt alle stoom.
- Verwijder de takjes van de tijm, de pimentkorrels en heel voorzichtig de hele peper.
- Serveer de rice and peas met plakjes bakbanaan.
Extra info:
Gerelateerde berichten
Deze pagina bevat affiliate links. Wanneer jij iets koopt via een van deze links, betaal je niets extra’s, maar verdient This Girl Can Cook wel een klein percentage om ons blog te ondersteunen.
2 Replies to "RECEPT: Caribische rice and peas (VEGAN)"
Isabelle 18 december 2024 (13:51)
Oehh dit lijkt me heerlijk, ga ik snel eens maken!
TGSCC 2 januari 2025 (22:12)
Hoi Isabelle,
Geniet ervan!
Groetjes,
Tewa en One’sy